Vitargo’nun tarihçesi

1993’ün başlarında girişimci Roger Sandström, pazarda bulunan spor içeceklerine benzemeyen bir ürünü, dayanıklılık atletleri için geliştirmek üzere Lyckeby AB ‘nin araştırma geliştirme bölümüne başvurdu. Piyasada bulunan ürünler, sporcular için yeterince uygun olmayan basit şekerden oluşmaktaydı.Sporcuların enerji seviyeleri hızla düşmekteydi, fiziksel aktivite sırasında hem rehidrasyon hem de sindirim için zorlanmanın sonucu olarak, rahatsız bir mide ve şişkinlik oluşmaktaydı.

O zamanki bilimsel kanı gereği, mükemmel bir karbonhidratın düşük kan şekeri ve yavaş emilim sağlaması gerekliydi. Mevcut glisemik endeks modelleri, yoğun akiviteye sahip sporcular için uygun değildi ve birdenbire yeni bir model bulundu !

Lyckeby Ab, sporcuların ihtiyacının, mide rahatsızlıklarına yol açmayan ve aynı zamanda hızlı bir karbonhidrat olduğunu keşfetti.Bu yeni fikir diğer glikoza aşina bazı bilim insanlarınca anlaşılamadı. Bu ürünün, üstünlüğünü tanıtmak ve bilim insanlarının şüpheciliğini giderebilemek için Stokholm Karolinska enstitisünde, 1994 yılında çalışma ve görüşmeler başladı.1996 yılında, Vitargo ve diğer karbonhidratların farkını ortaya koyan ilk rapor yayınlandı. 2000 yılında da, kaslardaki glikojen seviyelerini diğer spor içeceği karbonhidratlarından %70 daha fazla artırdığı konusunda çalışmalar yayınlandı. Aynı yıl, Vitargo’nun mideyi %80 daha hızlı terkettiği konusunda ikinci bir çalışma yayınlandı.

Değişik distribütörlerle, 1997 yılında Almanya, ABD, ve İsveçte anlaşmalar imzalandı. Lyckeby AB, 2001 yılı başlarında İsveç firması olan Swecarb AB ile patent satışı ve Vitargo adı’nın hakları ile ilgili anlaşma imzaladı. İmza, 2001 Eylül ayında yürürlüğe girdi.

2011 yılı Mayıs ayında, Swecarb AB, Atelsan Endüstri-Atilla Örengil firması ile, Türkiye tek distribütörlüğü (Exclusive Distributor) anlaşması imzaladı.

2011 yılından beri orijinal Vitargo ürünleri Türkiye’de sadece Atelsan Endüstri-Atilla Örengil firması tarafından satılmaktadır.